Dieta chorych na reumatoidalne zapalenie stawów

Zobacz:   Reumatoidalne zapalenie stawów | Objawy RZS | Etapy... | Przyczyny... | Rehabilitacja | Badania wskazane przy RZS | Typy... | Dieta chorego | Tryptolid a RZS

W przypadku gośćca warto spożywać dietę wzbogaconą o tłuszcze nienasycone ponieważ pomaga to zmniejszyć ból oraz zesztywnienie i łatwiej te objawy przechodzić. Warto też wzbogacić jadłospis osoby chorej na tą dolegliwość w ryby morskie takie jak dorsz, halibut, łosoś , makrela, śledź oraz tuńczyk.Te produkty są źródłem selenu oraz zdrowego dla naszego organizmu kwasu omega 3

na stawy

Warto też spożywać pokarmy w , które pomagają usuwać z naszego organizmu wolne rodniki tlenowe oraz zmniejszają ich działanie. Są to witaminy A, C, E oraz karoten zawarty w marchwi. Dieta człowieka chorego na RZS powinna być bogata w warzywa z wykluczeniem jednak białej kapusty oraz owoce poza jabłkami. W wyniku spożycia jabłek i kapusty chorzy skarżą się na pogorszenie staniu zdrowia, samopoczucia. Inne produkty, które nie są zalecane u chorego na RZS to pomidory, czekolada, truskawki, szpinak, owoce cytrusowe, mięso wołowe i wieprzowe, tłusty nabiał.

Ryby w diecie ns reumatodalne zapalenie stawów

Podczas leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów najlepsze rezultaty daje dieta wegetariańska. Dobrze jest wzbogacić ją o tłuste ryby pochodzące z zimnych mórz. Mięso ryby zawiera dużo wapnia, które jest potrzebne chorym na RZS, jodu oraz białka, które jest dobrze przyswajalne. Istotne jest to,, że ryby zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, które chronią mózg, serca i dobrze wpływają na pracę naszych stawów. W diecie chorego na RZS powinny się znaleźć takie ryby jak makrela, sardynki, tuńczyk, śledź. Warto jeść do dwustu gramów ryb dziennie.

Warzywa i owoce w diecie przy reumatoidalnym zapaleniu stawów

W diecie chorego na reumatoidalne zapalenie stawów powinno znaleźć się jak najwięcej warzyw takich jak kapusta, seler, pietruszka, sałata, ogórki, por, warzywa strączkowe, kiełki.

Z owoców szczególnie zdrowe są borówki, żurawina, ciemne winogrona, jagody, czarna porzeczka, czerwone jabłka. Warto również pić dużo soków owocowych i warzywnych oraz herbaty owocowe i ziołowe.

Warzywa i owoce są cennym źródłem witaminy C. Ona uczestniczy w wytwarzaniu kolagenu i wspomaga pracę naszych ścięgien, stawów. Owoce zawierają również bioflawonoidy. One usuwają z organizmu wolne rodniki oraz inicjują stan zapalny.

Dobre działanie na nasze stawy ma również czosnek i cebula. Posiadają one związki siarkowe, które ograniczają wytwarzanie hormonów, które podtrzymują stan zapalny.

Przyprawy w diecie przy reumatoidalnym zapaleniu stawów

Korzystnie przy RZS działa stosowanie takich przypraw jak kurkuma, imbir, anyż i goździki. One mają działanie przeciwzapalne, zmniejszają obrzęki i sztywność stawów. KOrzystne właściwości ma również herbata z utartym imbirem. Trzeba, aby ją przygotować zetrzeć 1 cm korzenia imbiru, przykryć i odstawić na dziesięć minut. Można do tego dodać łyżeczkę miodu. Czasem możesz zastąpić świeży imbir sproszkowanym. Tak przygotowaną herbatę pij trzy do czterech razy dziennie przed jedzeniem.

Koniec z reumatoidalnym zapaleniem stawów!

Zobacz sposób na RZS



Jak wyleczyć reumatoidalne zapalenie stawów? Zobacz!
Jak wyleczyć Reumatoidalne zapalenie stawów
   



     na stawy

Koniec z reumatoidalnym zapaleniem stawów!

Zobacz sposób na RZS



Jak wyleczyć reumatoidalne zapalenie stawów? Zobacz!
Jak wyleczyć Reumatoidalne zapalenie stawów


Inne informacje o zdrowiu:
Portal o zdrowiu
Choroby cywilizacyjne
Rzucanie palenia
Irydologia - diagnoza z tęczówki oka
Kamienie i kolki nerkowe
Cukrzyca
Zaparcia